ZELENÁ KÁVA - nepražená zrnka kávovníku

14.03.2017

Černou kávu známe všichni, její chuť, její vůni...většina z nás si šálek dobré kávy vychutnává každý den. Jak je to ale s kávou zelenou? Kde se vzala? Co to je? A k čemu je vlastně dobrá?

Černá káva versus káva zelená

Věřte, že zelená káva není ve skutečnosti nic jiného, než původní zrnka kávovníku. Stejná zrnka kávy, ze kterých se připravuje nám dobře známá černá káva.

Rozdíl je pouze v úpravě zrnek, konkrétně tedy v jejich pražení.

Plody kávovníků jsou bobule (zelené, červené), které se sbírají, následně se pak několik týdnů suší (většinou na slunci) až do té doby, dokud bobule nazačnou praskat. Poté co bobulky prasknou, vypadnou z nich zrníčka zelené kávy. V tuto chvíli máme základ právě pro zelenou kávu. Zrníčka se pomelou a pak stačí 1-2 kávové lžičky přelít horkou vodou (ne však vařící, abychom neznehodnotily tělu prospěšné látky, které právě zelená zrnka obsahují!). Necháme louhovat zhruba 5 minut, poté scedíme a vzniklý výluh popíjíme.

Na černou kávu se zelená zrnka dále praží, ale jen určitou dobu v řádech vteřin až minut, při vysoké teplotě. Vznikou tak nám dobře známá zrnka černé kávy s typickou vůní a chutí.

POZOR - zelená káva rozhodně tedy nechutná jako káva černá. Jedná se o výluh, který chutná trochu jako čaj a trochu jako káva. Tedy něco "mezi".

Zelená káva - hubnutí i tělu prospěšné látky

Zelená káva, mimo jiné, obsahuje hlavně fenolické loučeniny, z nichž je nejdůležitějsí kyselina chlorigenová. Kyselina chlorigenová zpomaluje rozklad sacharidů v zažívacím traktu a spolu s kofeinem napomáhá vstřebávání cukru. Zabraňuje tak tvorbě podkožního tuku. Právě proto je dnes zelená káva tolik vyhledávaná při redukcích hmotnosti.

Zelená káva je antioxidant, obsahuje mastné kyseliny, kyselinu linolovou, má tonizující účinek, potlačuje chuť k jídlu a podporuje odvádění toxinů z organismu (vhodný pomocník při detoxikaci). O zelené kávě se říká, že umí zlepšit náladu, upravit trávení a podpořit koncentraci.

Pozor by si ale měly při její konzumaci dát hlavně těhotné a kojící ženy a to z toho důvodu, že zelená káva obsahuje poměrně velké množství kofeinu, dokonce i více než káva černá. Opatrní by pak při její konzumaci měli být i osoby s vysokým krevním tlakem nebo vážnějšími srdečními a cévními chorobami.

Zelenou kávu můžete zakoupit i v našem e-shopu www.zdrave-zobani.cz nebo kamenné prodejně zdrave-zobani.cz, Krále Jana 477, Chotěboř

Nabízíme několik druhů zelené kávy - kompletní nabídku najdete zde.