ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL? CO TO JE!?

17.06.2017

Takové večerní sobotní zamyšlení.

Měla jsem v plánu původně trošku jiný článek. Mělo to být malé představení potravin, které jsou dnes aktuální a často doporučované ve zdravých výživách. Ale u skleničky dobrého Portugalu vzniklo trošku něco jiného, ale snad neméně zajímavého. O potravinách tedy někdy příště, dnes je to více o životě :)

     Zdravá výživa, zdravý životní styl...to jsou pojmy, se kterými se potkáváme dnes a denně, ať už při otevření časopisu nebo nejrůznějších webových stránek. Snad všude na nás vykoukne tučný nadpis o zdraví...co je dobré dělat, co určitě nedělat, jak se stravovat, co jíst, co nejíst, jak sportovat, který sport si vybrat, jak cvičit, kde je jaký kurz o zdravé výživě, výživový poradce....prostě fůra nejrůznějších doporučení, co dělat, aby člověk "žil zdravě", tzv. zdravým životním stylem.

Nevím jak vy, ale já se často v těchto radách a článcích ztrácím, protože co je v jednom článku doporučeno, v jiném je zase vyvráceno. Co si počít, jak si v tom všem udržet chladnou a rozumnou hlavu a nejít z extrému do extrému?!

Já osobně to mám postavené asi takto. Za prvé - je důležité si uvědomit, co pro mě, pro mojí osobu, takový zdravý životní styl znamená. Je to jenom o stravě? O pohybu? O duševní pohodě? Pro mě je to určitě spojení všech těchto tří věcí a nejen jich.

Strava je důležitá, ať už v jakékoli podobě. Každý člověk, aby přežil, musí jíst. A je na každém člověku, co si pod pojmem jídlo představuje a jak kvalitní stravu svému tělu dá. Dnes je trh zcela přesycen potravinami, které nejsme schopni sníst a které často končí na skládkách a ve spalovnách.

Paradoxem toho všeho je navíc fakt, že většina potravin v obchodech je dovezena ze zahraničí a ještě větším paradoxem je to, že některé dovezené potraviny jsou vlastně produkovány u nás - v České republice. Přijde mi to absurdní! U nás, v ČR, se vylíhne kuře, my ho tady vykrmíme a prodáme ho třeba do Polska nebo Německa. Tam ho zabijí, zabalí, zamrazí a nějaký obchodní řetězec si ho objedná. Toto kuře se tak objeví znovu v České republice v mrazících boxech s cedulkou AKCE! a pak si ho tady český spotřebitel opět koupí. I přesto, že nikdo neví, za jakých podmínek všechen ten transport probíhal. A to i přes to, že někde v okolí nějaký malý farmář pěstuje kuřata hezky ve výběhu na sluníčku a člověk ho může mít k obědu čerstvé, žluté a krásně voňavé (ale to už jsem trošku odbočila). Jak říkám, je to volba každého z nás, co svému tělu dopřejeme.

Strava a duševní pohoda. U mě to jde ruku v ruce. Když nejsem v pohodě psychicky, tak jím. Osobně si myslím, že už to je vlastně nějaká forma závislosti. Stejně tak, jako když si kuřák zapálí cigaretu, když je nervózní, tak já se, místo k cigaretě, uchyluji k jídlu. Svým způsobem mě asi uklidňuje. Je to tak! Duševní pohoda, nebo spíše nepohoda, je v mnoha případech TO ONO, co stojí za obezitou. A pak určitě i nepravidelná strava a (světe div se) i nedostatečnost stravy, v podstatě podvýživa. Spousta lidí, když chce hubnout, jí málo a tělo si pak vytváří zásoby, protože má strach, že příště dostane ještě méně a nebo nic. V podstatě je to začarovaný kruh nejrůznějších špatných návyků a zlozvyků, které můžeme změnit jen svou vlastní vůlí a důsledným dodržováním návyků nových. Věřte, že když vytrváte, tak se nové návyky stanou naprosto přirozenými a začarovaný kruh bude přerušen. Nutno podotknout, že mě se to zatím nepodařilo :) a stále jsem úplně ten svůj kruh nepřerušila. Ale je důležité vytrvat a uvědomit si, že i každá malá změna je důležitým krokem ke změně velké a trvalé. Vždy je důležité dívat se kupředu a nevracet se zpět.

A co pohyb? Mám ho moc ráda, i když na to nevypadám. Nejsem typ, který by se rád mordoval v posilovně před všemi těmi zrcadly, které člověku akorát tak ubírají dobrý pocit a náladu. Ať se člověk podívá kam chce, prostě jsou tam všude a když nejste zrovna modelka, tak Vám to na dobré náladě rozhodně nepřidá. Navíc jste tam v nejrůznějších polohách, kdy Vám tričko vylézá tam, kam by nemělo a vedle Vás cvičí ten pěknej namakenej chlápek....no prostě, kdo to zažil tak ví o čem mluvím. Pohyb je ale pro zdravý život velmi důležitý. Pročistí hlavu, vyplaví endorfiny a pro správné trávení je pohyb taky velmi důležitý. Záleží opět na každém z nás, jaký pohyb je pro nás vhodný. Ať už je to procházka, běh, kolo nebo plavání, hlavně nás to musí bavit a musíme z toho mít dobrý pocit.

Co tím vším chci vlastně říct? Že jsme každý jiný, každý jsme jedinečný. Proto prosím nesuďme někoho jen proto, že se jinak stravuje, že se jinak obléká nebo že je příliš hubený či tlustý. Každý jsme nějaký a každý si s sebou neseme nějaké svoje osobní prožitky, problémy, radosti i starosti. Nikdy totiž nevíte, čím si člověk, kterého jste právě odsoudily jen kvůli vzhledu, prochází. Buďme tím čím jsme, ale stále na sobě pracujme - a díky tomu budeme šťastní!

A jak to máte postavené Vy?