CO JE NOVÉHO?!...

06.11.2017

Život běží a kolečka se točí...někdy možná trochu jinak, než by si člověk přál...ale hlavně ŽE SE TOČÍ!

Zdravím Vás!

Dlouho jsem se neozvala, ale ne proto, že bych Vám neměla co říci. Spíš protože, jak píšu nahoře...život někdy běží jako splašený a už nezbývá čas, energie a pravda, někdy ani chuť, večer otevřít počítač a porovnat si trošku myšlenky v hlavě. Natož je dát nějak srozumitelně "na papír".

Je to přesně rok, co jsem si splnila jeden ze svých, pro mě  velkých snů - a to - otevřít si svůj vlastní, jak já říkám, VOŇAVÝ OBCHOD. A nyní po roce plných očekávání a velkých plánů, ho s pocitem jakési melancholie ZAVÍRÁM.

Mým cílem bylo nabídnout lidem něco trošku jiného, něco alternativního. V době, kdy se snad každý den setkáváme s nejrůznější testy konvenčních potravin a kde právě ty potraviny, které konzumujeme v podstatě denně, nedopadají vůbec dobře, mi nabídka této, jak já říkám - alternativy, přišla naprosto dokonalá. Proč máme podporovat neustále stejné výrobce, které nám dodávají tak často nekvalitní potraviny? Proč jíst spoustu chemických přísad, zahušťovadel, barviv, škrobů a bůhví čeho ještě? Proč podporovat obchodní řetězce, pro které je podstatný hlavně byznys? Proč si to nechat líbit? Proč? Vždyť máme i jiné možnosti!

Proto jsem do toho šla, protože jsem měla pocit, že mohu lidem pomoci tyto JINÉ MOŽNOSTI hledat a najít. Hledala jsem pro své zákaníky hlavně výrobce, kteří pracují srdcem a musím říct, že se mi to velmi osvědčilo. Malovýrobci totiž většinou své produkty dělají opravdu od začátku do konce. Mnohdy mají své lány špaldy, máku nebo pohanky, chovají krávy nebo kozy, starají se o sady jablek nebo hrušek, pěstují zeleninu a výsledné produkty dále zpracovávají. Pokud nejsou soběstační, snaží se nakupovat od regionálních kolegů a pokud si musí základní suroviny pro výrobu dovážet, sami se většinou vydají do světa a hledají ty nejlepší produkty. Je za tím spousty tvrdé práce a na výsledném produktu to je, podle mého názoru, skutečně vidět. A že výsledný produkt stojí více peněz? Pokud si představíte výrobní cestu malovýrobce a porovnáte jí s výrobou v běžném, velkém konvenčním provozu, pak se rozhodně není čemu divit. Takové Ferrari s ručním stehem na sedáčkách stojí přece také více než Škodovka... Nestojí nám naše zdraví za to, abychom byli ochotni zaplatit více? Nebo alespoň za to, abychom přestali kupovat potraviny plné zbytečných aditiv a dali tím obchodním řetězcům, potažmo výrobcům najevo, že takto s naším zdravím nakládat nebudou.

Krásná ukázka toho, jak s námi obchodní řetězce a výrobci manipulují je třeba v tolik diskutovaném másle. Máslo - potravina, kterou kupujeme neustále. Mnohdy se nedá ničím nahradit. Máme ho rádi na chlebě, rohlíku, bramborech či ovocných knedlících. Vánoční cukroví také daleko lákavěji voní a chutná, když použijeme opravdové máslo. Navíc je to velmi kvalitní tuk (samozřejmně i zde je potřeba hledat a najít kvalitu). Toto všechno právě výrobci a obchodní řetězce dobře vědí! A proto si mohou dovolit zvednout cenu másla do "nebeských výšin". 60 - 70Kč za 250g másla? Lidé jsou zděšení. Nevadí....dáme ho v AKCI za 56Kč a vyhlásíme, že na vánoce bude ještě dražší. Podle mého marketingový tah, který zabírá a lidé se v obchodě jsou schopni kvůli máslu za 56Kč snad i poprat. Proč je ale máslo tak drahé? Kvalitnější není, zemědělcům za mléko nikdo víc také neplatí a že by bylo másla málo, tomu tedy také opravdu nevěřím! Je to jenom ukázka jejich síly, na kterou žádný z malých obchůdků a malovýrobců prostě nemá. Možná že ve chvíli, kdy bychom zareagovali jinak a řekli jim...máte máslo za 56Kč? Tak si ho nechte! Chleba si budu chvíli mazat sýrem a brambory si můžu dát suché nebo použiji sádlo. Byl by to první krok k tomu, aby se tu v otázce nabídky prodeje potravin něco změnilo. Důležité je si uvědomit, že ne ONI, ale my to máme ve svých rukách. My si můžeme vybírat, co si koupíme a co ne. Je to na nás!

Po roce v obchůdku se zdravými potravinami je mi jasné, že toto bude ještě nějakou chvíli trvat. Pokrok v tomto směru je určitě vidět, nutno říct že osvěta v oblasti zdravého životního stylu, zdravých nebo BIO potravin je stále větší. Je tu velký rozmach nejrůznějších farmářských trhů, veletrhů na téma zdravý a životní styl, výrobců, kteří se snaží vyrábět své výrobky v součinosti s přírodou, nejrůznějších workshopů... Pokud se lidé chtějí zajímat o kvalitní potraviny, pak možnosti jsou opravdu veliké. Jen mě trošku děsí to, že i zdravý životní styl a vše co s tímto souvisí, se jakoby pomalu začíná stávat více a více komerčním. Prosím nedovolme to, protože poté už to opět bude jenom v rukou obchodníků. A o tom ty naše malé voňavé obchůdky přece nejsou :)


Uplynulý rok byl v něčem náročný, v něčem poučný a v něčem krásný. Potkala jsem spoustu bezvadných a nadšených lidí i milých zákazníků, poznala jsem další a další produkty a další a další cesty, kterými se dá v oblasti zdravějšího stravování jít. Splnila jsem si sen a teď je zase čas jít dál :)

LIDUŠ

Obchod i e-shop zdrave-zobani.cz momentálně pořádá výprodej skladových zásob za pěkné ceny. Přijďte a poznejte třeba něco nového. Máte jedinečnou možnost!

Více na  www.zdrave-zobani.cz nebo u nás na obchodě - Krále Jana 477, Chotěboř.